PERGOLA

10 lipca 2025
Gra planszowa Babylon, recenzja, zawartość pudełka, questrunner

Liczba graczy: 1-4

Wiek: 10+

Czas gry: 45-60 minut

Projektanci: Michał Gołąb Gołębiowski, Przemek Wojtkowiak

Grafika/ Ilustracje:  Karolina Kijak-Dzikońska, Ka Leszczyńska

Wydawca: Wydawnictwo Rebel

Gra planszowa Babylon, planszetka gracza, questrunner

Powojniki leniwie wspinają się po drewnianych ścianach pergoli, przyciągając swoim zapachem i kolorem pszczoły. Krzewy magnolii wzbijają się w górę, jak gdyby chciały zajrzeć do sąsiadów i upewnić się, że nikt inny nie ma tak imponujących kwiatów u siebie. Kolorowe malwy i kwiaty lawendy otulają ogród intensywnymi zapachami, wabiąc motyle i inne owady. Zaciekawione ważki zaglądają do zielonego zakątka latając wśród kolorowych lampionów. Brzmi pięknie? Zbuduj swoją kolorową przestrzeń w odprężającej grze Pergola!

 

Tematyka i klimat 

W grze Pergola gracze wcielają się w ogrodników rozwijających swoją przestrzeń w taki sposób, by bujna i kolorowa roślinność przyciągała różnego rodzaju owady - biedronki, pszczoły, motyle i ważki. Wczucie się w klimat gry przychodzi łatwo dzięki zachwycającej szacie graficznej i wysokiej jakości komponentom. 

Gra planszowa Babylon, planszetka gracza i sztony, questrunner

Mechanika została elegancko dopasowana do tematu rozwijania własnego ogrodu, dzięki czemu po zagraniu ma się wrażenie, że wszystko świetnie do siebie pasuje. W instrukcji znajdziemy nie tylko zasady punktowania poszczególnych elementów, ale i ciekawostki dotyczące roślin i owadów, co wprowadza walor edukacyjny do gry.

 

Mechanika gry

Na początku rozgrywki każdy otrzymuje swoją planszę do budowania ogrodu, do której dokłada z lewej strony planszetkę pergoli, a z prawej planszetkę kaskady wodnej. W swojej turze gracz wybiera jedno z dostępnych narzędzi zawierające informację o rodzaju zasobów, które gracz za nie otrzyma. Dodatkowo narzędzie jest przypisane do konkretnej akcji, którą należy wykonać. Dostępne są 4 akcje, a co za tym idzie zawsze są 4 narzędzia do wyboru w turze gracza. Akcje służą zdobywaniu owadów na różne sposoby - umożliwiają zmianę miejsca, w którym znajdują się owady w ogrodzie, zebranie liści, ruch kropli wody po kaskadzie oraz skok żaby po liliach w stawie.

Rozgrywka zawsze kończy się po zagraniu 15 tur - tę liczbę odmierzają narzędzia dobierane w turze gracza, które po wykorzystaniu trafiają do doniczki zawierającej 15 slotów.

Przydatnym elementem jest planszetka punktacji, która przypomina o zasadach punktowania poszczególnych elementów. Każdy rodzaj rośliny i owada punktuje inaczej, co może wywołać lekkie zagubienie podczas pierwszych rozgrywek.

Poszczególne rośliny w ogrodzie można umieszczać dość dowolnie, co daje podwójną satysfakcję na koniec gry - liczą się oczywiście punkty, ale to jak prezentuje się ogród daje dodatkowe estetyczne wrażenia.

 

Ciekawym rozwiązaniem jest dołączenie na końcu instrukcji Wyzwań. Autorzy gry stworzyli 10 warunków do spełnienia podczas grania, które nadają dodatkowego twistu dla graczy, którzy już dobrze przyswoili sobie tworzenie ogrodu w Pergoli.

 

Wykonanie i oprawa graficzna

Ciężko jest się nie zachwycić tym, jak wykonana została Pergola pod kątem szaty graficznej, jakości komponentów, ale i możliwości uporządkowania wszystkich elementów w pudełku. Estetyczny i praktyczny aspekt gry wydają się być bardzo dobrze przemyślane. Komponenty i kolorystyka idealnie wpasowują się w klimat, a gra rozłożona na stole prezentuje się naprawdę pięknie. W pudełku znajduje się wygodna taca na narzędzia, znaczniki owadów oraz rośliny, z dedykowaną przestrzenią na planszę stawu. Nie ma możliwości, by w pudełku pojawił się bałagan, każdy komponent ma tam swoje dedykowane miejsce, a składanie i rozkładanie gry jest proste i przyjemne.

 

Wrażenia z rozgrywki i regrywalność

Tworzenie swojego ogrodu sprawia dużo frajdy i chętnie zasiada się do kolejnej partii. Dla graczy początkujących zróżnicowane zasady punktowania mogą wydać się przytłaczające, ale ten efekt zniknie po jednej, czy dwóch rozgrywkach. Poza punktowaniem przebieg tury i zasady są łatwe do przyswojenia. Mimo braku zmiennych przy setupie gra wywołuje chęć sprawdzania najbardziej opłacalnych punktowo sposobów tworzenia ogrodu, co zapewnia wiele satysfakcjonujących i przyjemnych rozgrywek. Do regrywalności przyczynia się też możliwość grania w trybie Wyzwań stworzonych przez autorów. Tworzenie strategii grania w Pergolę jest ograniczone, ponieważ po turze gracza narzędzia przesuwają się i dokładane jest nowe narzędzie - zmienia się zatem układ zasobów do wzięcia z akcjami do wykonania. To sprawia, że planowanie akcji na zapas nie jest możliwe i wybieramy z czterech opcji, które akurat są dostępne.

 

Dla kogo jest ta gra?

Gra przypadnie do gustu osobom, które lubią pracować nad swoim obszarem w grze tak, by zebrać jak najwięcej punktów na koniec. Gra, poza dobraniem narzędzia, na które liczył też inny gracz jest pozbawiona negatywnej interakcji. Wpływa to też na to, że niewiele rozmów rozbrzmiewa nad stołem, ponieważ każdy skupiony jest na swoim ogrodzie. Dla jednych będzie to minus, dla innych plus. Pergola spełni funkcję świetnej gry rodzinnej dzięki spokojnej rozgrywce i walorom edukacyjnym. Wydaje się, że powinna przypaść do gustu zarówno doświadczonym, jak i początkującym graczom.

 

Podsumowanie

Pergola to pozycja, którą na pewno warto mieć w swojej kolekcji ze względu na pewne unikatowe rozwiązania dotyczące mechaniki oraz komponentów. Jest to na pewno bardzo dobra propozycja do przedstawienia graczom początkującym, którym zależy na poznawaniu kolejnych tytułów.

 

Zalety:

  • Nadzwyczajny nacisk na estetykę i praktyczność zarówno poszczególnych komponentów, jak i zagospodarowania miejsca w pudełku.
  • Bardzo dobre dopasowanie mechanik i rodzaju komponentów do wybranej tematyki - duże poczucie spójności gry.
  • Czytelna, dobrze napisana instrukcja z jasnymi przykładami, zawierająca dodatkowe ciekawostki o roślinach i owadach, co dostarcza wartości edukacyjnej.
  • Łatwe do przyswojenia zasady przebiegu tury gracza - gra toczy się sprawnie również z początkującymi graczami.

 

Wady:

  • Zróżnicowana punktacja każdego elementu ogrodu może powodować zagubienie przy pierwszych partiach.
  • Gra jest pozbawiona wyraźnej interakcji między graczami, każdy zajmuje się swoim zakątkiem.
  • Brak możliwości zaplanowania ruchu przed swoją turą i opracowania dalszej strategii.

 

 

Zamknij


questrunnercontact@gmail.com

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.